Artykuł ten będzie krótkim streszczeniem artykułów ze strony, które ułatwi Tobie rozpoczęcie przygody z hipnozą. Będzie powtórzeniem i często uzupełnieniem tego, co już jest na stronie.

 

Sugestia hipnotyczna werbalna

Przekaz hipnotyczny następuje poprzez kanał głosowy - wypowiadane słowa.

 

Sugestia hipnotyczna niewerbalna

Sugestie podawane bez bezpośredniego polecenia. Wśród nich zwłaszcza istotną rolę pełni hipnoza dynamiczna, która w chwili obecnej nie należy do zbyt często poruszanych zagadnień w Polskim internecie ani na szkoleniach hipnozy. Większość sprowadza się jedynie do wzmianki o tym, że "coś takiego istnieje i działa". Będąc złośliwym powiem to samo, co wcześniej: jest coś takiego i często działa.

 

Sugestia hipnotyczna werbalna- dosłowna

Mówimy wprost, czego oczekujemy np. "Proszę, by podświadomość rozluźniła wszystkie mięśnie Twojego ciała" lub "Po wyjściu z transu poczujesz w sobie silną motywację do nauki".

 

Sugestia hipnotyczna- metafory i wieloznaczności

W głównej mierze opiera się o porównywanie (jeśli nie mamy do czynienia z metaforą obrazową) np. "Szklanka wody może być do połowy pełna, albo do połowy pusta, ale Ty zawsze możesz dolać do niej tyle wody, by wypełnić ją po brzegi". Innymi słowy: możesz być pesymistą i widzieć braki w zawartości/życiu/czymkolwiek lub pesymistą i zwrócić uwagę na to, co już zyskałeś. Niezależnie od tego zawsze możesz (jako realista i osoba czynnie dbająca o swoje sprawy) uzupełnić wszelkie braki, zamiast o nich myśleć. Przekaz metaforyczny nie zawsze jest odbierany w odpowiedni sposób przez podświadomość - warto uzupełniać go o sugestie dosłowne.

 

 

Sugestie wizualne- wizualizacja

Przekaz sugestii jest w formie metafory obrazowej, dający swobodę interpretacji. Przykładowo "Wspinasz się coraz wyżej, pokonując szereg niebezpieczeństw, aż dochodzisz na szczyt. Widzisz dookoła siebie piękne widoki, które zachęcają Ciebie do dalszej podróży". Interpretacja tych zdania może być między innymi taka, że osiąganie szczytów życiowych wymaga wysiłku, osiąganie celu sprawia przyjemność i wiąże się z ciekawymi perspektywami, czy też osiągnięcie go wiąże się z satysfakcją i nagrodą. Może również sugerować niektórym osobom, że droga ku celowi jest niebezpieczna, ale na szczycie możemy odpocząć i cieszyć się swoją zdobyczą. Możliwości interpretacji jest naprawdę dużo. Sugestie w formie metafor warto uzupełniać o przekaz dosłowny, by odbiór był możliwie bliski pożądanemu.

 

Sugestia dyrektywna

Jej główne zastosowanie to elementy hipnozy scenicznej. Sugestie w formie poleceń są krótkie i jednoznaczne: "Zamknij oczy, napnij wszystkie mięśnie. Napnij je jeszcze mocniej.".

 

Sugestia permisywna

Opiera się o możliwości, zamiast konieczności np. "Możesz poczuć się rozluźniony i spokojny w tej chwili lub za parę minut" zamiast  "Rozluźnij się.". Jest przeciwieństwem hipnozy dyrektywnej.

 

Umiejscowienia czasowe wykonania sugestii

Określają moment realizowania sugestii np. "Gdy doliczę od 1 do 5 Twoja podświadomość zrobi X" lub "Masz na wykonanie tego dostatecznie dużo czasu" lub "Po wyjściu z transu wykonasz X". Wszystkie sugestie posthipnotyczne należą do tej kategorii sugestii.

 

Powiązania akcji

Zjawisko hipnotyczne lub to, co jest bieżącym doświadczeniem jako wyzwalacz zmiany np. unoszenie ręki jako sygnał podświadomej współpracy, albo powiedzenie, że otwierające się drzwi otwierają przed kimś możliwości zmiany. Potwierdzanie rzeczywistości (mówienie o tym, co dzieje się w tej chwili i opisywanie znaczenia tego doświadczenia) należy do tej grupy sugestii.