Witaj. Zaloguj się, aby móc komentować.

Manipulacja i perswazja

Według niektórych teorii manipulacja różni się od perswazji tym, że stosowana jest forma "nacisku" na dokonanie wyboru/podjęcie decyzji sprzecznej z naszymi interesami. W praktyce jednak oba terminy będą stosowane w artykułach tego działu zamiennie, gdyż to, czy osoba stosująca perswazję/manipulację miała taki cel, jaki w efekcie uzyskała (z punktu widzenia obiektu, poddawanego jej działaniu) nie zawsze jest takie pewne. Reklamy mogą zmuszać niektórych do zakupu leków zupełnie im niepotrzebnych, ale również i informować o sposobach walki z dolegliwościami uciążliwymi. Nie sposób więc rozróżnić, w którym momencie mamy do czynienia z manipulacją, a w którym z perswazją.

Co Twój wygląd mówi o Tobie

altArtykuł będzie krótki i rzeczowy. Opowiem nieco o rzeczach, na które nie zwracamy nieraz uwagi. Artykuł jest serią pytań, na których odpowiedź nie zawsze jest taka oczywista dla naszej świadomości. To, że my świadomie mamy takie a nie inne odpowiedzi na powyższe pytania nie oznacza, ze kierując się naszą podświadomością (jej intencjami) faktycznie wiemy, dlaczego wyglądamy tak, a nie inaczej.

Jak sprawić, by konkurencja pracowała na Twoją popularność

altJest to artykuł napisany dla wszystkich tych, którzy myślą, że wywyższanie się w naszym kraju i próba kreowania w agresywny sposób swojego wizerunku przynosi pożądane efekty. Czy potrzeba badań do tego, by móc stwierdzić jednoznaczność tej tezy? Oczywiście, że nie, bo to tak, jakby chcieć udowodnić, że niebo jest niebieskie w ciągu dnia. Są rzeczy na tyle widoczne, że nie trzeba ich udowadniać, gdyż każdy zdrowo myślący człowiek zauważy to, jeśli zwrócimy mu uwagę na to. Przejdźmy jednak do konkretów.

 

Jak wyznaczać kierunek działania obiektów do manipulacji

Ten artykuł będzie zawierał treści ogólne, gdyż na ogólnych zasadach opiera się większość technik manipulacyjnych. Postaram się w zwięzły, ale przy tym konkretny sposób opisać, od czego zacząć podejście do manipulacji. Przedstawiona tutaj wiedza pochodzi wyłącznie z własnych doświadczeń, obserwacji oraz wniosków, które wyciągałem w trakcie komunikowania się. Należy pamiętać, że manipulacja jest generalnie ukierunkowaniem komunikacji i tego, co odbieramy (jakie informacje uzyskujemy) , oraz jak na to reagujemy. Jeśli w trakcie uzyskiwania informacji nie ma wyciągania wniosków i wykorzystywania ich- na pewno nie dochodzi do manipulacji czy perswazji. Zacznijmy niemniej od podstaw.

Hipnotyczne reklamy

Pewnie część z Was zastanawia się, czy istnieje w praktyce coś, co można by było nazwać bez cienia wątpliwości "hipnotyczną reklamą"? Nie chodzi tu o domysły na temat tego "dlaczego tak, a nie inaczej przedstawiono w niej pewne rzeczy". Reklama, której hipnotyczny przekaz jest jasny, a chęć zastosowania w niej hipnozy nie ulega wątpliwościom. Ponad rok temu Pani Katarzyna P. napisała do mnie z prośbą o namiary na hipnotyzera w wieku średnim, który mógłby wystąpić w reklamie. Nie mam nic przeciwko nieco skuteczniejszej formie reklamy, dopóki w sposób ewidentny nie jest jej celem szkodzenie. Tutaj niestety sytuacja była odmienna. Reklama miała zachęcić do zakupu produktu nie tego, którego potrzebujemy ze względu na dolegliwość, a właśnie tę wspomnianą dolegliwość wywołać u oglądających ją osób. Jak mawia (prześmiewczo) mój przyjaciel: stwórz problem, daj rozwiązanie.