Czym jest autohipnoza?

Jest to sterowanie swoją wyobraźnią, w celu wywołania transu hipnotycznego i w efekcie zmian w swoim umyśle. Zmiany w podświadomości mogą wpływać również na zmiany w ciele.


Dlaczego autohipnoza nigdy nie będzie lepsza, niż hipnoza z hipnotyzerem?

Wiele rzeczy wpływa na mniejszą skuteczność autohipnozy. Hipnotyzer w momencie, gdy podaje sugestię bardzo często wizualizuje to, o czym mówi. Dzięki temu dodatkowo przekazuje ją kanałem niewerbalnym. Często występuje wtedy zjawisko wyprzedzania sugestii. Osoba wykonuje polecenie np. wykonuje lewitację ręki przed werbalną instrukcją od hipnotyzera. Często również pojawia się w umyśle obraz, który odzwierciedla to, co dopiero za chwilę hipnotyzer powie. Przejawem przewidywania sugestii jest również podążanie za detalami wizualizacji według schematu, który hipnotyzer tworzy w swojej głowie. Objawia się to uzupełnianiem wyobrażeń o szczegóły, których hipnotyzer nie wymienił, ale wyobraził je sobie. W autohipnozie takie zjawisko z oczywistych względów nie może wystąpić, ponieważ nie ma osoby prowadzącej.


Kolejny czynnik: hipnotyzer to autorytet. Autorytety zawsze lepiej oddziałują na nas. Podświadomość chętniej je przyjmuje i pozwala sobie na podążanie za nimi. Każdy hipnotyzer w pewnym stopniu robi z siebie autorytet choćby tym, że przez cały czas prowadzi Cię w Twojej wizualizacji. Jako silny autorytet może wydać proste polecenie "napnij wszystkie mięśnie" (robiąc to głośno i zdecydowanie) i uzyskując natychmiastowy efekt. Ty wypowiadając to w myślach masz mniejszą szansę na wywołanie katalepsji u siebie. "Siła głosu" będzie o wiele słabsza, gdyż będzie to wyłącznie dialog wewnętrzny. To, co mówisz głośno lepiej oddziałuje niż to, o czym jedynie pomyślisz..


Kiedy autohipnoza okazuje się lepsza niż hipnoza?

Czasami nie ma możliwości finansowych lub czasowych stosowania regularnie hipnozy z żywą osobą. Autohipnoza, stosowana przed snem, pozwala wielokrotnie powtarzać to, co musiałoby być powtarzane z hipnotyzerem. Jest też parę technik, które wymagają konkretnych warunków np. programowanie snów najlepiej wykonywać tuż przed snem. Oczywiste jest, że nikt z zewnątrz nie będzie Ciebie transował do tego celu o takiej porze. W tym wypadku autohipnoza lub hipnoza pośrednia z mp3 jest niemal niezastąpiona. Mimo mniejszej skuteczności warto poznać parę technik autohipnotycznych.


Co jeszcze powinieneś wiedzieć o autohipnozie?

Jak wcześniej wspomniałem, jest mniej skuteczna od typowej hipnozy. Najlepiej działają wizualizacje podczas, gdy w hipnozie lepsze są obrazy tworzone przez samą podświadomość. Podświadomość tworzy w hipnozie obrazy, a w autohipnozie najczęściej musisz je sobie wyobrażać, aby miały porównywalny skutek. Według zebranych przeze mnie doświadczeń osoba, dokonująca autohipnozy (nie licząc wersji mp3!) nie zobaczy niczego w wielu przypadkach. W hipnozie tradycyjnej w zdecydowanej większości problem ten nie występuje. To jest jedna z niedoskonałości autohipnozy.


Od czego zacząć?

Poznaj podstawowe techniki  wizualizacji na wejście w trans. W zasadzie każda wizualizacja (z odpowiednim nastawieniem) wystarczy, aby w parę minut uzyskać ten stan. Cokolwiek będziesz wyobrażać sobie przez 5-10 minut wprowadzi Cię w trans pod warunkiem, że oczy będziesz mieć zamknięte. Nie musisz korzystać z działu z transami, ponieważ autohipnoza to przede wszystkim to, co Ty chcesz. Ty kierujesz procesem zmian. Po wejściu w trans wystarczy zastosować jedną z technik ze strony z działu autohipnoza/skrypty, aby móc dokonać zmian. Pamiętaj, że istnieje prawdopodobieństwo nie uzyskania zmian. Każdy ma nieco inne predyspozycje do rozwiązywania różnych problemów. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to pozornie "trudny" problem, czy "prosty". Zanim zaczniesz pytać na forum w sprawie autohipnozy, to przejrzyj proszę FAQ, przygotowany specjalnie po to, by uniknąć pytań tendencyjnych. FAQ będzie sukcesywnie powiększany, aby pytania padające bardzo często, nie powtarzały się na forum.