I. Podstawowe pojęcia.

Hipnoza: Odmienny stan świadomości wywołany przez innego człowieka.
Autohipnoza: O autohipnozie możemy mówić wtedy gdy hipnotyzer sam siebie wprowadza w hipnozę. Autohipnoza może być również wywołana samoistnie np. podczas długiej jazdy samochodem.
Hipnoza pośrednia: Hipnotyzer nagrywa swój głos na taśmę, a następnie ją odsłuchuję.

 

II. Prawda i mity o autohipnozie.

 1. Autohipnoza jest niebezpieczna. To tak, jak gdybyśmy powiedzieli, że sen jest niebezpieczny. Codziennie kilkakrotnie znajdujemy się w autohipnozie. Często ludzie tego po prostu nie zauważają. Nie zmienia to jednak faktu, ze źle wydane sugestie mogą być niebezpieczne.
 2. Autohipnoza i hipnoza pośrednia to samo. Opinie są na ten temat podzielone. Na potrzeby tego poradnika aby podkreślić, o którym zjawisku mówimy uznajemy je za dwie dzielne metody.
 3. Z transu możemy nie wyjść. Kompletna bzdura. Wyjście z autohipnozy jest bez wątpliwości dużo prostsze, niż wprowadzenie się w kontrolowany przez siebie trans. Wystarczy otworzyć oczy lub po prostu pomyśleć, że się chce wyjść z hipnozy. Mit ten jest bardzo popularny ale nie ma żadnego potwierdzenia w praktyce.
 4. Hipnozę można stosować jako wykrywacz kłamstw. Nawet jeśli jesteśmy nawet w bardzo głębokim transie, to świadomie kontrolujemy sytuację. Możemy wiec kłamać. Mit ten możemy jednak w bardzo wielu sytuacjac wykorzystać.
 5. Hipnotyzer to osoba obdarzona nadzwyczajną mocą. Hipnotyzerem może zostać każdy. Jest tylko jeden warunek: trzeba uwierzyć, że osiągniemy swój cel.

III. Tworzenie sugestii.

Ale – kasuje wcześniejszą część zdania.
Nie – nie jest nie rozumiane przez naszą podświadomość, dlatego powinniśmy umiejętnie posługiwać się tym wyrazem.
Spróbuj – wyraz skazujący nas na niepowodzenie.
Powyżej opisałem trzy zasady języka perswazji. Możemy je stosować nie tylko do tworzenia sugestii, ale również w życiu codziennym. Opanowanie tej wiedzy pomoże nam efektywniej manipulować ludźmi.
Przykład:
„Nie rób tego” – Błędna sugestia.
„Przestań to robić” – poprawna sugestia.

 

IV. Sugestie pohipnotyczne.

Są to sugestie, które będą obowiązywać nas nawet po wyjściu z hipnozy.
Przykładowa sugestia:
”Kiedy wyjdę z hipnozy zapomnę liczby 6, sugestia będzie mnie obowiązywała przez 3 minuty po wyjściu z hipnozy ”
Jest to oczywiście przykład. Sugestie pohipnotyczne mogą nas obowiązywać tak długo, jak tego sobie „zażyczymy” w transie. Pamiętaj jednak, że każda sugestia tego typu musi być wykonywalna, w innym przypadku może przynieść ona bardzo niepowołane skutki np. może być przyczyną nerwicy.

 

V. Wizualizacje

Wiele osób ma problem z wizualizacjami. Postaram się pomóc go rozwiązać.
Jeśli chcemy wywołać w naszym umyśle obrazy lasu możemy użyć sugestii:
„Jesteś teraz w lesie. Jest to twój wymarzony las w którym chciałeś się zawsze znaleźć . Czujesz woń otaczającej cię przyrody...”
obraz plaży i morza:
„Jesteś teraz na swoje wymarzonej plaży. Słyszysz szum morza. Czujesz otaczającą temperaturę i to pozwala Ci się jeszcze bardziej odprężyć.
Jezioro, rzeka:
„Jesteś teraz nad jeziorem. Widzisz kolor wody i czujesz jak się coraz bardziej odprężasz.”
Oczywiście to są tylko przykłady. Możesz sobie wyobrażać każde dowolne miejsce, to zależy tylko od Ciebie.

 

VI. Przeszkody – przyjaciółmi.

Jeśli zdarzy Ci się podczas autohipnozy, że usłyszysz jakiś nieprzyjemny dźwięk np. coś upadnie, to się wcale nie musisz tym przejmować. Wystarczy, że w następnej sugestii wspomnisz o tym: „i właśnie ten nieprzyjemny odgłos, który usłyszałem przed chwilą pozwala mi zapaść głębiej w stan hipnozy”. Pamiętaj, że środowisko jest Twoim przyjacielem, a nie wrogiem. Możesz w różny sposób wykorzystać takie sytuacje.

 

VII. Poziomy głębokości hipnozy.

 • Hipnagoidalny.
 • Lekka hipnoza.
 • Średnia hipnoza.
 • Głęboka hipnoza.
 • Somnambuliczny.
 • Głęboki somnambulizm.

 

VII. Autohipnoza – to tylko narzędzie.

Autohipnoza nie rozwiąże naszych wszystkich problemów. Jest ona tylko narzędziem w naszych rękach. Tak jak klucz. Nawet jeśli posiadamy klucz to nie możemy od razu twierdzić, że jesteśmy hydraulikami. Aby zreperować rurę potrzebne są nam, także umiejętności. To samo się tyczy hipnozy. Chciałbym w tej części tego poradnika wspomnieć o tym, czego możemy dokonać za pomocą autohipnozy. Na pewno nie opiszę jednak wszystkiego , bo aby to zrobić musiałbym napisać książkę i to na pewno nie krótką. Poza tym nie znam wszystkich możliwości hipnozy i nie wiem czy jest taki człowiek, który by wiedział o hipnozie wszystko. Nie należy zapominać, że autohipnoza nie jest zjawiskiem do końca zbadanym i w każdej chwili ktoś może coś nowego odkryć. Być może właśnie teraz, kiedy czytasz ten tekst, ktoś okrywa nowe możliwości i techniki hipnozy.

 • Kontrola bólu.
 • Lęki.
 • Astma.
 • Uzależnienia.
 • Zaburzenia depresyjne.
 • Znieczulenie.
 • Zmniejszenie krwawienia.
 • Pomoc w nauce.
 • Regresja.
 • Amnezja.
 • Zaburzenia zachowania.
 • Zaburzenia emocjonalne.
 • Triki np.; most kataleptyczny.

 

VIII. Nauka.

Teraz chciałem napisać trochę o dość ciekawym zagadnieniu jakim jest nauka w autohipnozie. W transie człowiek w czasie jednej godziny jest w stanie zapamiętać nawet od 200 do 500 słów z języka obcego. Dzieje się tak, ponieważ gdy jesteśmy w autohipnozie w 100% skupiamy się na wykonywanej przez nas czynności. Zastanawiasz się teraz pewnie, dlaczego w takim razie nie nauczają w taki sposób na kursach. Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Nie wielu ludzi ma pojęcie o hipnozie. Często w Polsce hipnoza jest traktowana przez ludzi jako coś dziwnego, niebezpiecznego powiązanego z magią itp. Musisz się zastanowić, czy ty zanim zacząłeś się interesować tą wspaniałą dziedziną nauki, poszedłbyś na taki kurs. Czy jednak wolałbyś nie ryzykować i pójść na tradycyjny program nauczania.
Są dwa znane mi sposoby wykorzystania hipnozy do zwiększenia efektywności nauki:

 • Podanie sugestii pohipnotycznej, zachęcającej do nauki. Podajemy sobie sugestie podczas autohipnozy : „Kiedy wyjdę z transu poczuje nieodpartą chęć, aby się uczyć Sugestia ta przestanie mnie obowiązywać gdy odliczę od 9 do 1”.
 • Nauka podczas transu hipnotycznego. Jeśli wybierzecie ten drugi sposób musicie pamiętać o tym, aby podać sobie sugestię na zapamiętanie materiału, który się przerobiło, w innym przypadku możemy sobie sprawić niemiłą niespodziankę. Warto również po wyjściu z transu sprawdzić swoją wiedzę. Z nauką podczas hipnozy nie należy jednak zbytnio przesadzać, wprawdzie podczas transu nie odczuwamy zmęczenia, jednak gdy z niego wyjdziemy możemy być strasznie wykończeni. Dlatego powinniśmy dostosować czas do swoich możliwości.

 

IX. Autohipnoza.

Napisałem ten poradnik przede wszystkim aby nauczyć was wprowadzać
się w autohipnozę. Naprawdę tego da się nauczyć, tak jak da się nauczyć każdej innej czynności. Możemy to osiągnąć poprzez poniżej wymienione metody :

 • Usposobienie podczas transu. Jest to metoda dosyć prosta. Hipnotyzer wydaje sugestię, że kiedy dasz swojej podświadomości znak np. przez wypowiedzenie jakiegoś zdania wejdziesz w autohipnozę. Ta metoda nie uczy nas jednak kontrolować przebieg autohipnozy. Myślę jednak, że w miarę ćwiczeń opanujemy i to.
 • Nauczyć się jakiejś metody na osiągnięcie stanu autohipnozy. Poniżej opiszę jedną z wielu metod na osiągnięcie odmiennego stanu świadomości. Myślę jednak, że każdy z Was już wkrótce będzie mógł opracować swoją, dopasowaną do swoich potrzeb metodę.

Wpatrujesz się w jeden punkt. Cały czas w ten jeden punkt. Następnie podajesz sobie sugestię: „ kiedy tak patrzę przed siebie, moje oczy staja się coraz cięższe i zaczynam wchodzić w autohipnozę. Kiedy zamknę oczy wejdę w autohipnozę.” Kiedy już zamkniemy oczy w wyobraźni zejdź schodami w dół. Podając sobie sugestię, że stoisz teraz na 10 stopniu kiedy zjedziesz do pierwszego wejdziesz w autohipnozę. Podczas schodzenia będziesz się coraz bardziej relaksował i czuł, jak zapadasz się. Pamiętaj, aby kiedy skończysz schodzenie, przenieść się w wyobraźni w swoje ulubione miejsce. Powinniśmy już być w hipnozie. Teraz możemy wydawać sobie sugestie.