Witaj. Zaloguj się, aby móc komentować.

Co Twój wygląd mówi o Tobie

altArtykuł będzie krótki i rzeczowy. Opowiem nieco o rzeczach, na które nie zwracamy nieraz uwagi. Artykuł jest serią pytań, na których odpowiedź nie zawsze jest taka oczywista dla naszej świadomości. To, że my świadomie mamy takie a nie inne odpowiedzi na powyższe pytania nie oznacza, ze kierując się naszą podświadomością (jej intencjami) faktycznie wiemy, dlaczego wyglądamy tak, a nie inaczej.


1. Kolorystyka podstawowa

Jesteś ubrany na czarno, czy tym sposobem prezentujesz postawę buntowniczą względem kościoła i religii, czy bardziej profesjonalizm, elegancję i dystans do świata? Ubierasz się w różowe barwy: czy jesteś kreatorem mody, czy też nastolatką, która zachęca do tego, by ją poderwać w ten sposób? Biały: jesteś osobą pogodną, czy też jesteś zwyczajnie sportowcem? Zielony: jesteś optymistycznie nastawiony do innych, czy po prostu cieszysz się życiem i chcesz przyciągać?


2. Dodatki

Pierścionki: jesteś żonaty/masz męża, czy po prostu udajesz niedostępną/niedostępnego? Chcesz w ten sposób robić lepsze wrażenie na klientach, czy zaznaczyć, że masz już kogoś albo nikogo nie szukasz? Czy wiesz, że wzbudzasz w ten sposób zaufanie pokazując, że jesteś stabilny uczuciowo? Masz na sobie dużo naszyjników, bransoletek i innych elementów dodatkowych: czy chcesz na siebie zwrócić uwagę, czy podkreślić to, co przekazują te konkretnie ozdoby? Czy są to ozdoby charakterystyczne (amulety szczęścia, talizmany itp.), czy zwykłe pamiątki rodzinne? Czy w związku z tym czujesz się związany ze swoją rodziną emocjonalnie i chcesz mieć ich blisko siebie nawet, gdy ich nie widzisz? Nosisz okulary przeciwsłoneczne: masz nadwrażliwość oczu na słońce, czy lubisz sprawiać wrażenie wyluzowanej lub tajemniczej osoby? A może po prostu chcesz ukryć niedoskonałości swojego wyglądu, podobając się tym sposobem bardziej płci przeciwnej? Może po prostu jesteś niepewny/niepewna siebie i nie chcesz, by inni widzieli, kiedy zwracasz swój wzrok w ich kierunku, a może w ogóle jesteś nieszczery i masz dużo do ukrycia (mina pokerzysty)? Nosisz wisiorki, bo mają one dla Ciebie szczególną wartość, czy chcesz po prostu zwrócić uwagę mężczyzn na swój dekolt? Korzystasz z zegarka na ręce, czy też jego jedyną funkcją jest robienie dobrego wrażenia na innych?


3. Ubranie

Chodzisz na co dzień w garniturze, bo po prostu jest Ci tak wygodnie, czy lubisz sprawiać wrażenie profesjonalizmu za każdym razem? Może garnitur ma nietypowy kolor i chcesz podkreślić swoją oryginalność, ale i przy tym zdolność do bycia poważnym? Czy idąc poznać swoich przyszłych teściów poszedłbyś ubrany tak, jak chodzisz na co dzień, czy też może posłużysz się drobną manipulacją, zakładając na siebie koszulę, niekoniecznie przystosowaną do garniturów? Jak ubierzesz się na pierwszą randkę z nieznajomym? Założysz mini, czy pójdziesz w spodniach, by nie prowokować za bardzo? Kiedy informatyk we flanelowej koszuli robi dobre wrażenie, a kiedy jest powodem kpin? Czy na rozmowę kwalifikacyjną (jako informatyk) poszedłbyś w takiej koszuli, czy nie? Jak poszedłbyś ubrany na randkę? Czy dalej uważałbyś, że flanelowa koszula to dobry pomysł?


4. Inne

Zapuszczasz brodę, by podkreślić swoją męskość, czy zwyczajnie czujesz się z nią dobrze? Malujesz się dla innych kobiet, dla facetów, czy dla siebie? Uśmiechasz się ciągle, by sprawiać wrażenie pozytywnie nastawionego i uczciwego, czy też po prostu taki jesteś?


Kiedy zrozumiesz to, jak wygląd Twój, Twoich znajomych i innych ludzi wpływa na to, jak Ty ich odbierasz, to będziesz w stanie z pewnością w bardziej świadomy sposób kreować swój wizerunek. Najważniejszą zasadą jest, poza elastycznością, dokonywanie zmian w sobie tak, by czuć się z nimi dobrze. W przeciwnym wypadku inne sygnały niewerbalne będą zagłuszały i tak to, co przedstawiasz innym swoim wyglądem.