Wstęp
Moje początki z tarotem wyglądały tak: wpisałam w wyszukiwarce hasło „karty do Tarota”, wybrałam talię, która mi się najbardziej podobała, kupiłam i .......zaczęły się schody. Wzięłam do ręki z podekscytowaniem i radością wielką i chciałam potasować. I tu problem pierwszy. Karty były dość wysokie i z rąk zaczęły mi wypadać. Problem jednak szybko znikł i zabrałam się za naukę arkanów dużych. Szła sprawnie. Zadowolona z siebie, przeszłam do arkanów małych.
I tu stanęłam przed straszną prawdą: arkana te były na moich kartach tak ubogie w sytuacyjną ikonografię, że nie potrafiłam ich „odczytać” i przypasować do nich znaczenia. Kiedy już zdecydowana byłam na zakup nowej talii przyszło oświecenie. Uruchomiła się intuicja i już poszło. Dlaczego o tym piszę? Po to żebyś drogi czytelniku uniknął stanów zwątpienia i nerwów- iluzorycznych. Jak więc wybrać talię dla siebie i na co zwracać uwagę?
1. Jeżeli już wybrałeś talię, która „pasuje” do Ciebie, znalazłeś ją na przykład w internecie, to koniecznie musisz przed zakupem mieć ją w rękach. Musi Ci pasować wielkością, kolorystyką i wymową.
2. Małe arkana powinny przedstawiać scenki, nie tylko same symbole. Czyli np. na karcie „10 mieczy” nie powinny widnieć tylko same miecze. Obrazki na kartach mają przemawiać do Twojej podświadomości. Im więcej szczegółów na karcie, tym lepiej.
3. Kupuj karty oryginalnie zapakowane, a nie używane, bo karty przechowują wibracje osób i miejsca.
4. Jak zakupisz talię, to od tego momentu traktuj ją jak członka rodziny. Obdarzaj karty szacunkiem, miłością i dbaj o nie.
5. Przechowuj w specjalnym, tylko dla nich przeznaczonym pudełeczku.
6. Po skończonej sesji ułóż je w kolejności: arkana wielkie, arkana małe: buławy, kielichy, miecze, denary.
Miejsce pracy i postawa
Spokojne, czyste, uporządkowane. Zaleca się zapalić świeczkę i nakryć stół czerwonym obrusem. Czerwony kolor „odstrasza” i odbija złe energie. Przed przystąpieniem do nauki powinno się wyciszyć, pooddychać energetycznie kilka minut (odsyłam do artykułu „Podstawy bioenergoterapii”) i oczyścić umysł.
Nie krzyżować nóg i starać się utrzymywać prosto kręgosłup. Karty ciągniemy lewą ręką, bo nią zawiaduje prawa półkula, odpowiedzialna między innymi za intuicję. My uczymy się, więc będziemy analizować karty po kolei.
Jeżeli zaopatrzycie się w literaturę, a uważam, że powinno się, to zobaczycie, że w opisie kart pojawia się informacja: „karta w położeniu normalnym, karta w położeniu odwróconym”, albo np. ”blaski, cienie”. O co chodzi: karta w położeniu normalnym ma inne znaczenie, niż w tym „do góry nogami”. Odwrotne ułożenie karty przeważnie oznacza przeciwną do normalnego interpretację. Ja tasując nie odwracam kart, a interpretacja zależy od miejsca w rozkładzie. Na przykład miejsce zatytułowane- czego nie robić, już samo podpowiada jak kartę interpretować, choć nie zawsze, ale o tym będzie w następnych artach, jak dojdziemy do rozkładów.
Symbolika w kartach Tarota
Każdy z nas otoczony jest symbolami. Są to zazwyczaj znaki wizualne, związane ze zwyczajami, obyczajami, rytuałami, pojęciami, tradycją, mitami i bajkami. Ucząc się więc tarota i pracując na symbolach odgruzujesz drogę do swojej podświadomości.
Ludzie
- Mężczyzna: aktywność, dynamika ruch, rozum, wola, intelekt
- Kobieta: pasywność, bierność, uczucie, intuicja.
Kierunki:
- Góra: dążenie do Boga, czegoś lepszego, dobro, dążenia, wzniosłe idee;
- Dół: poniżenie, upadek moralny, zło, instynkty;
- Prawa strona: cechy męskie;
- Lewa strona: cechy kobiece;
- Przód: świadomość, gotowość, działanie, jawność, otwartość;
- Tył: nieświadomość, cień, tajemnica;
Pies: głos instynktu, siły natury, zwierzę w człowieku, przeczucia;
Pałeczka: symbol siły, połączenia intelektu i intuicji;
Róża: przemijanie, miłość, cierpienie, czystość, niewinność;
Przepaść: niebezpieczeństwo;
Góry: dążenie do Boga, doskonałości;
Wąż: mądrość, kuszenie, grzech, kontrola 3 niższych czakr;
Lilie: cień, śmierć, przemijanie, smutek;
Kolumny: biała to energia męska, ciemna, to energia żeńska;
Morze: podświadomość, nostalgia, intuicja;
Las: miejsce doświadczania różnych lekcji życiowych;
Wodospad: tok życia, przemijanie;
Lew: siła, mądrość, płodność, impulsywność, waleczność;
Rzeka: przemijanie, poddanie się biegowi wydarzeń;
Wilk: nieokiełznana natura człowieka, instynkt;
To tylko podstawowe z symboli i ich znaczenie. Zaczną do Ciebie przemawiać w miarę zapoznawania się z kartami choćby „arkanów wielkich”.
Arkana wielkie
Kart 22. Arkana zaczynają się od karty „Głupiec”, a kończą na karcie „Świat”. Arkana wielkie opowiadają o naszym życiu. Każdy z nas rodzi się jako ten „Głupiec” i przechodzi 21 „stacji” życiowych, na których zdobywa doświadczenie, wiedzę o sobie i sensie życia. Stacje te można skrótowo określić następująco:
0 Głupiec: dziecko,
1 i 2 Mag i Kapłanka: jego niebiańscy rodzice,
3 i 4 Cesarzowa i Cesarz: jego ziemscy rodzice,
5 Papież: wychowanie, które otrzymuje w społeczeństwie i rodzinie,
6 Kochankowie: podjęcie decyzji o rozstaniu z domem i wzięcie odpowiedzialności za dorosłe życie, pierwsza miłość,
7 Rydwan: odejście w dorosłe życie,
8 Moc: pokusa siły,
9 Eremita: poszukiwanie własnego ja,
10 Koło Fortuny: spotkanie z losem,
11 Sprawiedliwość: doświadczenie odpowiedzialności,
12 Wisielec: spotkanie z własnym „Ja”,
13 Śmierć: zrozumienie konieczności transformacji, uwolnienie od wszystkiego czego człowiek się kurczowo trzyma, od osób, od których się uzależnił,
14 Umiarkowanie: znalezienie wewnętrznej harmonii,
15 Diabeł: pożądanie, nałogi, uzależnienia,
16 Wieża: rozpad trwałych przekonań, celów, ideałów, związków,
17 Gwiazda: nowa nadzieja,
18 Księżyc: obawy, niepewność jutra,
19 Słońce: zwycięska wola życia,
20 Sąd: bilans dotychczasowego życia,
21 Świat: odnaleziony Raj.
Zaczynamy interpretację kart.
Wykładamy przed siebie kartę. Na małej karteczce piszemy hasła: miłość, praca, zdrowie, pieniądze. To będą obszary życia, nad którymi w interpretacji każdej karty będziemy się zastanawiać. Wyciągamy kartę. Kładziemy ją na środek białej kartki A4. Czytamy mój wstępny opis dotyczący karty. Przyglądamy się karcie. Czy są na niej symbole, z czym się kojarzy. Zapisujemy wokół karty wszystkie pozytywne pojęcia, które się z nią kojarzą. Piszemy wszystko co nam do głowy przychodzi- pracuje tu intuicja i podświadomość. Myślimy, co karta może oznaczać w dziedzinie: miłość, praca, zdrowie, pieniądze. Następnie przekładamy kartę na inną czystą i postępujemy podobnie jak poprzednio, z tą różnicą, że zastanawiamy się nad negatywnymi odczuciami co do tej karty. Na przykład do karty „Głupiec”, która w mojej talii nosi nazwę „Wędrowiec” pozytywne skojarzenia to :
wewnętrzne dziecko radość podróż
niewinność
początek
spontaniczność
patrzenie przez różowe okulary
radość
nadzieja
instynkt
upór egzaltacja nowa miłość
Negatywne: lekkomyślność, nieodpowiedzialność, zły wybór, rozrzutność, strata, głupota, lenistwo itp. Sprawdzamy następnie, co zgadza się z moim opisem. Nie wykreślajcie pojęć, które będą wasze, a nie będzie ich w opisie, i zachowajcie kartki. Proponuję nawet bardziej skupić się na własnych opisach, niż na moich. To wasza podświadomość i to do was karty mówią. Wracajcie więc do nich i posiłkujcie się nimi w nauce tarota. Ćwiczenie to mozolne jest zapewne, ale ręczę, że w ogólnym rozrachunku skróci wam czas uczenia się. Zaczniecie po woli rozmawiać ze swoją podświadomością. Podstawowym celem tej praktyki, jest nabycie umiejętności tworzenia odpowiedniej aury danej karty, jej świata, wymowy sytuacyjnej. Każda karta ma być dla was jak króciutki film opowiadający odpowiedni etap życia. Do dzieła więc.
0 Głupiec.
Wizerunek karty powyżej.
To bardzo piękna karta. To symbol wewnętrznego dziecka. W interpretacji jej należy więc przypasować takie określenia, które kojarzą się z dzieciństwem. Głupiec rusza w świat, niosąc tobołek. To są jego doświadczenia, moralność, nauki, uczucia, które wyniósł z okresu dzieciństwa. Głupiec rusza w drogę. Jest pełen zapału, nadziei i radości. Ale zobacz na symbole zawarte na karcie. Wędrowiec ten stoi nad przepaścią. Wilk (jego instynkt) wyje, ostrzegając go- uważaj. ale nasz chłopczyk zatkał uszy. Ma gdzieś ostrzeżenia. Ciekawe co ma w tobołku? Z czym rusza w świat? Jeżeli nie wyniósł z domu np. pewności siebie to i taka postawa będzie mu towarzyszyć przez życie. Róża wskazuje, że ma nadzieję na miłość, motylek, na łatwe i przyjemne życie. Góry ma za sobą, więc nie myśli na razie o zdobywaniu szczytów. Przygoda, nieznane- to najbardziej go teraz interesuje.
Zrób teraz własną interpretację karty; pod względem pozytywów i jej negatywów w poszczególnych sferach życia.
Znaczenie karty
Blaski: radość, optymizm, pasja, zabawa, beztroska, spontaniczność, wycieczka, rozpoczęcie wszystkiego od nowa, ciąża, nowe pomysły.
Cienie: lekkomyślność, niewłaściwe postępowanie, lenistwo, złe decyzje, brak dyscypliny, zły wybór, słomiany zapał, negatywne wzorce.
Miłość: początek flirtu, radość z odczuwania miłości.
Praca: podjęcie nowych zadań, kursy, gotowość szukania nowej posady.
Pieniądze: nowa inwestycja, ale też nowe wydatki, rozrzutność (pamiętaj: to ma być podejście dziecka).
Zdrowie: wyleczenie, sięgnięcie do wewnętrznej siły, korzystanie z metod niekonwencjonalnych.
Teraz jak opisałeś kartę i wiesz, jakie są z nią skojarzenia, zadaj sobie pytanie. Wyobraź sobie taką sytuację: zadałeś pytanie „Czy mam zmienić pracę?” i wyciągnąłeś jako odpowiedź właśnie „Głupca”. Jak więc ta odpowiedź brzmi? „Ta decyzja w Tobie juz jest. Karta mówi, że powinieneś to zrobić, ale uważaj: nie wszystko złoto, co się świeci. Trzeba będzie włożyć dużo pracy. Nie podchodź do tego w różowych okularach. Nowa praca będzie od Ciebie wymagała odpowiedzialności i doświadczenia (tobołek)”. Wiesz już na czym to wszystko polega? Uwierzcie mi: okres nauki tarota był dla mnie bardzo przyjemny, zresztą on nigdy się nie kończy. Do następnego spotkania. W następnym arcie omówię karty 1, 2, 3, 4. Porady, pytania, rozkłady- kontakt mailowy.