Witaj. Zaloguj się, aby móc komentować.

Sny nieświadome- interpretowanie

Interpretowanie snów- wstęp, typy snów.

Wstęp do interpretowania snów, czyli rodzaje snów, które są poddawane interpretacji, ich charakterystyka, oraz krótki opis tego, co może Tobie dać samo interpretowanie snów. Od tego artykułu zacznij zajmowanie się interpretacją snów.

Ten kurs nie jest sennikiem, nie jest to zbiór symboli, z których, gdy Tobie któryś przyśni się, to od razu zaglądasz i wiesz, co i jak- w żadnym wypadku. Nauka rozumienia swoich snów (lub w najlepszym wypadku najbliższych osób, choć raczej zaleca się zajmowanie głównie swoimi snami, bo z nich można wyciągnąć 100% przekazu z podświadomości dosłownie) jest kluczowa do tego, by między innymi:


 • wiedzieć, co Cię czeka w najbliższej przyszłości
 • co robisz źle w teraźniejszości
 • jakie Twoje aspekty są warte, by zwrócić uwagę
 • jakie podejmować decyzje, dotyczące nurtujących nas spraw i nie tylko

Sny poruszają jedynie rzeczy, które są naprawdę istotne. Wielokrotnie przekonałem się, że poprawna interpretacja snu może dawać swego rodzaju zdolność jasnowidzenia. Sam nieraz przewidywałem, co mnie czeka z np. 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Co ciekawe: często ukryta "dosłowność" snu w snach symbolicznych była naprawdę zaskakująca, ale o tym później. Zacznijmy od pewnego "uproszczenia", jakim jest klasyfikacja snów:

 • sny proste/dosłowne- najrzadziej spotykane: wszystko dostajesz, jak na tacy, czyli w dosłownej formie. Jeśli więc widzisz, że np. jakaś osoba bije Cię we śnie, to widząc ją na ulicy uciekaj, by tego uniknąć (i to tak, by nie widział Ciebie). Jeśli widzisz wypadek samochodowy- lepiej skorzystaj ze środków komunikacji miejskiej lub jeszcze lepiej: zostań tego dnia w domu. Sny proste z reguły zdarzają się bardzo nieregularnie, ale są osoby, które mają tylko takie sny
 • sny symboliczne- te są najpowszechniejsze i dodatkowo dzielą się na kilka podgrup. Sny symboliczne to takie, w których sposób interpretacji opiera się na odnalezieniu znaczenia poszczególnych symboli i w efekcie także całej treści. Sny symboliczne interpretuje się bardzo podobnie do tego, jak interpretujemy dzieła literackie (zwłaszcza wiersze, pełne metafor). Sny są zresztą najczęściej zbiorem metafor językowych, które zostały przekształcone na wizualne, ale o tym szerzej później.

Dodatkowy podział snów symbolicznych:

 • odreagowujące- symboliczna treść tego, co wydarzyło się w ciągu najbliższych dni/tygodni, co w jakiś sposób szczególnie Cię zaabsorbowało i nie umiałeś za dnia sobie z tym właściwie poradzić. Przeżywasz to, co było na nowo. Warto dodać, że sny odreagowujące potrafią odreagowywać to, co dopiero będzie, ale jest nieuniknione- przygotowują Cię na sukces, ale i często (może częściej) na nadchodzące nieprzyjemności, na które nie masz wpływu.
 • odwrotne- treść jest symboliczna przekazu, ale część z niej trzeba rozumieć dokładnie na odwrót. Przykładem niech będzie zobaczenie we śnie egzaminu z matematyki- jeśli masz go już za sobą, to najpewniej oznacza, że chodzi o przedmiot przeciwstawny- najszybsze skojarzenie z reguły to język polski. Sny odwrotne są często snami proroczymi. Tak samo emocje możesz mieć odwrotne we śnie, niż mają być na jawie. Zasmucenie we śnie oznacza więc zbliżającą się radość w nadchodzącej przyszłości, jeśli weźmiemy interpretację z punktu widzenia przekazów przyszłościowych. Sporo osób ma odwrotne emocje w snach. Część śniących ma odwrotne tematy snów, jak w moim przypadku, a same emocje przeżywa dosłownie, czyli wie, co dokładnie poczuje. Sny odwrotne nie są przeciwieństwem snów prostych- dosłownych- odwrotność dotyczy symboliki, a nie wydarzeń dosłownych.
 • sny z kontynuacją- akcja snu zaczyna się tam, gdzie zakończyłeś jeden ze swoich ostatnich snów i kończy wątki z niego. Są one ważne i z reguły pojawienie się ich oznacza, że poprzednio sen został zaburzony czynnikami zewnętrznymi i podświadomość nie była w stanie przekazać tego, o co jej chodziło- robi to więc w kolejnym śnie. Interpretacja z reguły jest całościowa obu snów, jakby były jednym, a nie samodzielne.
 • powtarzające się sny- niezależnie, co ze sobą niosą, oznaczają ciągłe pojawianie się tego samego problemu i nie rozwiązanie go, mimo upływającego czasu. Zwrócić należy wtedy uwagę głównie na sytuację życiową, własny stan emocjonalny, osoby, z którymi się przebywa- rzeczy, które nie zdarzają się raz, czy dwa, a te, z którymi masz do czynienia na co dzień. Często może chodzić o Twój własny charakter, który powinieneś zmienić- możesz z takiego snu dowiedzieć się na jaki, poprzez zwykłe zadanie sobie pytania: jaka zmiana we mnie uratowałaby mnie we śnie, gdybym ją posiadał tam (a więc i w rzeczywistości)?
 • sny o opętaniu- są wyjątkiem od wszystkich poprzednich, bo o ile część takich snów nie musi oznaczać faktycznego opętania, o tyle bardzo często sugerują to. Przeżyłem jeden, albo dwa takie sny przez całe życie mimo, iż zanim zacząłem na poważnie zajmować się swoimi snami, miewałem dużo koszmarów i za każdym razem dowiadywałem się potem, że faktycznie coś we mnie weszło w nocy. Dużo osób z mojego otoczenia zajmuje się ezoteryką, więc kilkoro z nich sprawdziło i przez to, co widzą i poprzez reakcję na "zwalczenie" tego, co we mnie weszło- czy faktycznie miało miejsce opętanie.
 • sny, będące reakcją na bodźce zewnętrzne- jeśli woda z kranu głośno kapie- przyśni się nam np. wodospad, deszcz itp. Jeśli jakiś intensywny zapach kwiatów unosi się w pokoju- to również sen o podobnej treści z dużym prawdopodobieństwem pojawi się lub niosący podobne emocje, jak ten zapach za dnia. Nadal ich interpretacja opiera się na ogólnie przyjętych zasadach tzn. co ta woda, czy to, co generuje ten zapach robi w tym śnie. Jeśli jest raczej neutralne i nie budzi emocji, gdy po obudzeniu zastanawiamy się, to można symbol mimo wszystko pominąć.
 • sny uczące nas czegoś- przeżyłem mnóstwo takich snów, gdzie uczono mnie między innymi przywiązania, pokory, ale również i konkretnych umiejętności (w moim przypadku związanych głównie z hipnozą, która jest dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy w życiu). Takich snów z reguły nie interpretuje się- są one tylko programem uczącym i samo w sobie bycie w takim śnie jest podążeniem za wolą podświadomości i skorzystaniem z jej zasobów właściwie.
 • cała reszta snów symbolicznych- tutaj interpretacja jest po prostu bez "haczyków", czy poprawek na ich np. odwrotność i odbywa się dość schematycznie.

Warto zauważyć, że sny programowane przez nas, nie ważne jakimi sposobami, należą do kategorii snów odreagowujących- reagujemy na to, w co byliśmy zaangażowani za dnia.