I. Papierosy - podstawowa wiedza.

Na początku zacznę, że to nie jest wspaniała recepta dzięki, której natychmiast skończysz z paleniem, piciem alkoholu czy otyłością to wszystko wymaga pracy a Ty przede wszystkim sam musisz tego chcieć. Palenie papierosów to dość częsty problem.

Zadajesz sobie pytanie "Czemu ja właściwie pale?" i zaraz myślisz "hm ludzie rzucają palenie ale ja nie mogę i mi się nigdy nie uda". Nic bardziej błędnego, aby to zrozumieć musicie poznać podstawową wiedze o podświadomości. Przykład: myślimy: "może uda mi się rzucić palnie" i nie zdajemy sobie sprawy, że nasza podświadomość rozumie to inaczej od naszej świadomości. Może skazuje nas na nie pobodzenie. Dzieje się tak dlatego, że nasza podświadomość nie rozumie przenośni i reguł językowych. Mogę - tak mogę ale raczej mi się to nie uda. Tak samo jest z ale , kasuje ono dla naszej podświadomości pierwszą część zdania np.; Wiele ludzi rzuca palenie ale mi to się nie uda. Do naszej podświadomości dociera tylko "MI TO SIĘ NIE UDA". Dlatego kiedy chcesz skończyć z nałogiem musisz być pewny, że to osiągniesz.
Jeśli planujesz rzucić palenie jutro to dobrze jest abyś wypalił dzisiaj 2 razy więcej papierosów niż zwykle. To powoduje wstręt do nich i do ich zapachu. Papierosy odgrywają w twoim życiu jakąś role kiedy się denerwujesz sięgasz po nie , musisz zastąpić ten odruch innym. Najlepszą metodą z jaką się spotkałem to staniecie przed lustrem i zastępowanie odruchów innymi. Kiedy wykonasz te dwa ćwiczenia możesz przejść do dzieła.
Teraz wystarczy już tylko silna wola. Kiedy najdzie Cię ochota na zapalenie powtarzaj sugestie głośno lub tylko w myślach jak Ci wygodniej "Za chwilę przejdzie mi ochota na palenie" aż do skutku, możesz się też zająć czymś co jest twoim hobby aby nie myśleć o nałogu. Kiedy minie 1 dzień myśl sobie już nie pale jeden dzień jak wytrzymałem tyle to znaczy , że zwyciężę , 2 dnia pomyśl to samo itd.
Jeśli umiesz autohipnozę:
-wydawaj sobie sugestie pomagające w walce z nałogiem w transie.
-jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie skojarzenia palenia z najbardziej znienawidzonym przez siebie zapachem, wtedy wstręt wywołuje sam zapach tytoniu.
-natomiast nie polecam robienia eksperymentów typu wymazywanie z pamięci tego , że kiedykolwiek się paliło. Powoduje, to że ludzie Cię częstują papierosem a ty mówi "Przecież wiesz , że ja nigdy nie paliłem" - zaczynają Cię traktować jak wariata. Pewien psychoterapeuta i specjalista od hipnozy opisywał, że kiedy zaczynał swoją praktyka zastosował tą metodę. Kiedy jego pacjentka wróciła do domu mąż zaproponował jej aby zapaliła sobie.
-Nie pale.
-A rozumiem odzwyczajamy się?
-Przecież ja nigdy nie paliłam!
Właśnie dlatego nie warto wywoływać amnezji w tym przypadku.

 

II. Alkohol

Opisze tutaj prawdziwą historię. Mój znajomy miał ogromne kłopoty przez alkohol. Pił wszystko wódkę , wino, denaturat, wódę po goleniu dosłownie wszystko co zawierało alkohol. Doprowadziła to do rozpadnięcia się w wieku 67 lat jego rodziny miał nadzór kuratora. Kiedy policja zapytała się go od kiedy pije jego odpowiedź brzmiała "Pierwszy raz upiłem się gdy miałem 7 lat". W końcu jego organizm nie wytrzymał , mało nie umarł , trafił do szpitala gdzie usłyszał od lekarzy " Nie może pan pić alkoholu". To wydarzenie spowodowało, że mój znajomy przestał przyjmować alkohol pod jakkolwiek postacią , pogodził się z żoną i minęły dwa lata odkąd nie pije. Ta historia udowadnia, że strach przed śmiercią i pragnienie życia są silniejsze od jakiegokolwiek nałogu. Dlatego właśnie ty też możesz rzucić picie w podobny sposób jak można rzucić palenie czy każdy inny nałóg. musisz tylko tego chcieć.

 

III. Nawyki

Co do negatywnych nawyków to sprawa się trochę komplikuję. Niektóre nawyki pełnia jakoś funkcje być może przez to twoja podświadomość chce Ci coś zasygnalizować. Dlatego dobrze jest zapytać się swojej podświadomości np.: za pomocą wahadła czy chce Ci w ten sposób o czymś powiedzieć. Jeżeli tak to poproś ją o to aby sygnalizowała tobie to tylko wtedy kiedy będzie to koniecznie. Jeśli nie to zadawaj następne pytania :
-Czy to jest spowodowane identyfikacją, czy ktoś z mojej bliskiej rodziny , przyjaciół, znajomych miał taki nawyk?
-Czy jest to spowodowane jakimś wydarzeniem z dzieciństwa?
-Czy jest to spowodowane czyjąś sugestią?
Zazwyczaj samo wykrycie przyczyny wywołuje ustąpienie nawyku. Jeśli się tak nie stanie to zapytajmy się podświadomości , czy jeśli pozbędziemy się tego nawyku wyrządzi to jakąś szkodę naszemu organizmowi jeśli odpowiedzi brzmi nie to możesz tego dokonać w prosty sposób za pomocą autosugestii lub jeśli to nie skutkuje autohipnozy.