Witaj. Zaloguj się, aby móc komentować.

Tarot

Podstawy tarota część druga.

Witajcie. Bez zbędnego wstępu przechodzimy od razu do interpretacji kolejnych kart. Pojawiać się na nich będą nowe symbole i będziemy zwracać uwagę na ich kolorystykę, więc na początek znaczenie kolejnych symboli i kolorów.

 

Symbole

Nogi – stabilność w życiu, pewność siebie; prawa noga do przodu: rozsądek, odwaga działanie; lewa noga do przodu: intuicja, opieszałość.
Ręce- działanie, praca, otwartość jak wysunięte, skrytość i nieśmiałość jak blisko ciała.
Ubranie- role i wzorce zachowań społecznych.
Zbroja- surowość, brak elastyczności, walka, ochrona własnego ja.
Koń- biały to intuicja, wrażliwość, dusza,
Czarny- rozum, siła, działanie.
Wieża- upadek, niepowodzenia, przekonania, zniszczenie.
Gwiazda- nadzieja, opiekun, powodzenie.
Księżyc- kobiecość, iluzja, podświadomość, strach, depresja.
Słońce- męskość, dzień, światło, życie, sprawcza siła zewnętrzna.
Chmury- obecność Boga w wydarzeniach.
Rak- wycofanie się, iluzje.
Ptak- łącznik ziemi z niebem, człowieka z Bogiem.
Motyl- przyjemność, wspomnienie dzieciństwa, zabawa.
Orzeł- siła, odwaga, spryt.
Drzewo- wzrost, tradycja, rodzina, siła.
Zboże- płodność ziemi.
Kwadrat lub prostokąt- sprawy materialne, realia, stabilność; to, co ziemskie.
Koło- absolut, sfery boskie, przemijanie, powtarzalność.
Znak nieskończoności- to połączenie dwóch światów (to, co ludzkie z tym, co zwierzęce w człowieku).
Buława- żywioł ognia, mężczyzna, siła, wola, aktywność.
Kielich- żywioł wody, kobieta, emocje, miłość, uczucia, empatia, przyjaźń.
Miecz- żywioł powietrza, myśl, rozum, intelekt, spryt, władza.
Denary (pentakle)- żywioł ziemi, pieniądze, materia, umiejętności, praca, stabilność.

Symbolika kolorów

Będziemy je omawiać, w kolejności odpowiadającej czakrom, będzie łatwiej zapamiętać. Oczywiście w interpretacji kolorów w Tarocie opieramy się na ich powszechnym znaczeniu. Czerwony kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z siłą, seksem, miłością, złością, wojną, obroną. Tych, nazwijmy to archetypów w kolorach, omawiać nie będę, skupię się na dodatkowym ich znaczeniu, przydatnym nam do interpretacji kart.

Czerwony- męskość, dynamika, zdrowie i aktywność, fizyczna, przebojowość, namiętność, złość, przemoc.
Pomarańczowy- perspektywy, towarzyskość, radość równowaga, kreatywność, seksualność.
Żółty- słońce, nadzieja, radość, rozum, intelekt, komunikacja, intuicja, duchowość, nauka, boska miłość.
Zielony- rozwój, wzrost, miłość, dobro, nadzieja, emocje, uczucia, towarzyskość, zabawa.
Różowy- miłość, wrażliwość, dzieciństwo, niedojrzałość, naiwność, iluzja.
Niebieski- intelekt, przebojowość, władza, wolność, spokój, intuicja, wierność, uduchowienie.
Indygo- boskość, oświecenie, nadświadomość, uwolnienie, równowaga.
Fioletowy- duchowość, moralność, wiara, sens życia.
Złoty- aktywność, bogactwo, szczęście, pojednanie z kosmosem i Bogiem.
Pozostałe kolory:
Biały- czystość, niewinność, nadzieja, moc, siła boska, triumf.
Czarny- smutek, niebezpieczeństwo, depresja, żałoba, zło, ucieczka w chorobę.
Brązowy- materia, brak zaufania, łagodność, nieśmiałość, kompleksy.
Szary- depresja, odizolowanie, kłopoty, choroba, bylejakość.
Srebrny- intuicja, prawda, marzenia, potrzeba ochrony.
To tak w dużym skrócie.

1 Mag

Odszukujemy kartę i jak w przypadku Wędrowca wypisujemy obok niej wszystkie skojarzenia. Przypominam na jednej kartce- pozytywne, na następnej- negatywne. Przykład:

 

tajemnica


iluzja

strach

niewiadoma


sięganie po władzę

opieka


mądrość

intuicja

 

 

 

 


Pierwsze skojarzenie przy tej karcie, jakie się nasuwa, to oczywiście iluzjonista. Prawidłowo.
Kim jest Mag? To twoje wnętrze. Tak jak iluzjonista wyciąga z cylindra królika, tak ty z cylindra własnej osobowości możesz wyczarować to, co chcesz. To twoje zasoby. Patrzymy na symbole. Karta jest utrzymana w tonacji niebiesko-fioletowej. Uduchowienie, a jednocześnie zdolność do nawiązywania kontaktów, są podstawą dobrego „sprzedania siebie” na arenie życia. Cztery symbole u dołu karty, to cztery kolory Arkan Małych. Mag sięga po nie. Wszystkie są w zasięgu ręki (prawa, gotowa do działania): miłość-Kielichy, siła-Buławy, intelekt-Miecze, pracowitość-Denary. Mag ma, więc w swoich rękach wszystkie atuty i od niego tylko zależy, co z nimi uczyni. Znak nieskończoności mówi nam, że osoba ta potrafi połączyć siły kosmiczne z ziemskimi, kreatywność z wolą działania i miłością. Jest przygotowany do wzięcia spraw w swoje ręce. Ale nie pokaże światu swojego wnętrza tak do końca. Pozostanie ono, w większości zakryte- niewyraźne, jak twarze na karcie. Dwie twarze- jedna prawdziwa, druga dla świata. Mag jest panem swojego losu.
Ale co się stanie jak Mag przegnie? Sam wpadnie w iluzję, narazi się na śmieszność, nie będzie potrafił się obronić. Strach, z jednej strony, a przecenianie siebie, z drugiej. W chwilach zwątpienia może zechce za kimś podążyć. Za guru? Czarną magią? – To są negatywy

Blaski: początek nowych działań, wzięcie spraw we własne ręce, siła przebicia, inicjatywa, rozwój osobisty, lider, ryzyko, mistrz duchowy, wzięcie odpowiedzialności za swoje życie.
Cienie: brak wiary w siebie, brak zdecydowania, strach, nieumiejętność wyrażania siebie, poddawanie się presji, próżność, duchowy niepokój, brak równowagi, przywódca sekty, „czarna magia”.
Miłość: interesujący partner o bogatym wnętrzu, męska potrzeba realizacji seksualnej, początek bardzo znaczącego uczucia, przecenianie partnera.
Praca: początek nowego, pomysł, projekty, świadomość swoich umiejętności, wiara w siebie, komunikatywność, autorytet, przebojowość, bufonada,
Pieniądze: bezpieczeństwo finansowe oparte o własny kapitał, nowe źródło dochodów poprzez własną pracę.
Zdrowie: optymizm, cud wyzdrowienia, potrzeba współpracy z lekarzem, szukanie alternatywnych metod.

A teraz zadaj karcie pytanie. Na przykład „Jak mam postępować ze swoim partnerem”? Jaka będzie odpowiedź? Przyjrzyj się jego mocnym stronom. Rozmawiaj, rozmawiaj. Powiedz mu, że wierzysz w niego. Doceń go. Jako człowieka i jako mężczyznę. Wtedy otworzy się przed tobą, i niewiadomo, czym jeszcze mile Cię zaskoczy.

2 Cesarzowa


 

 

wyniosłość

tyrania

rozwiązłość

przemoc

niewyrozumiałość

despotyzm

toksyczność


niewierność

 

 

 

 

 

 

Tym razem podałam przykład negatywnego znaczenia karty. W mojej talii Cesarzowa ma numer 2; Kapłanka 4; Cesarz 3; a Papież 5

Cesarzowa, to władczyni. Piękna, dostojna, niedostępna, wolna od kompleksów. W jej rękach jest władza(orzeł) i siła i mądrość. Władza nad tym, co męskie i kobiece- dwie kolumny odpowiednio żółta i biała. To karta płodności i dobrobytu(zboże), szczęścia(gwiazdy), zadowolenia z życia(motyle), gotowości do miłości fizycznej(postawa kobiety).Karta ta uosabia matkę, szefową, wpływową kobietę o cechach Cesarzowej.
Blaski: wdzięk, niezależność, pewność siebie, płodność, ciąża, twórczość, poczucie piękna, przyjemności, kobiecość, zmysłowość, mądrość.
Cienie: nadmierna żądza władzy, despotyzm, toksyczna matka, zaborczość, brak uczuć macierzyńskich, wulgarność, rozwiązłość, niewierność,
Miłość: odrodzenie się uczuć, seks, spełnienie, radość, satysfakcja, matczyna troska, chęć posiadania potomka.
Praca: płodność w pomysłach, zbieranie plonów pracy, możliwość otrzymania kierowniczego stanowiska, poczucie władzy i satysfakcji.
Pieniądze: możliwość pomnożenia kapitału, dobra zapłata za dobrą pracę.
Zdrowie: zdrowa ciąża, otyłość, skutki stosowania używek(cesarzowa uwielbia przyjemności).

Zadajemy pytanie. Zadajmy takie, które na pierwszy rzut oka kompletnie nijak się ma do opisu karty. Na przykład „Czy powinienem udać się w tą podróż?” No i jaka będzie odpowiedź? Oczywiście.......TAK. Podróż ta może być znacząca dla ciebie. Może podniesiesz w ten sposób swoją pozycję zawodową, może spotkasz kobietę i jakiś mały romansik się nawiąże. A może po prostu zabierz w tę podróż matkę, dziewczynę, szefową. Na pewno będzie to podróż niezapomniana i ważna. Jedź!

3 Cesarz


 

 

władza

autorytet

mądrość


odwaga


zwycięstwo


bogactwo


pozycja

 

 

 


Cesarz to także władca. To ideał mężczyzny. Odważnie kroczący przez życie(noga do przodu), mądry(niebieskie tło, chmury), odpowiedzialny, ale i surowy (tron i zbroja), dający poczucie bezpieczeństwa (zawieszony miecz i tarcza, gotowe do obrony, lub ataku). Jest to osoba doświadczona i rozważna (wygląd wskazuje na podeszły wiek). W swoim postępowaniu kieruje się logiką i rozumem (korona). Czerwona szata symbolizuje męskość, energię, moc i pewność siebie. Skupienie i wzrok utkwiony w dal niosą informację, że Cesarz oczekuje czegoś ważnego i ma już plan jak na to nowe zareagować. Krzyż Ankh, to symbol połączenia energii Ziemi z energią Słońca. Jest to znak życia i nieśmiertelności.

Blaski: męskość, autorytet, bezpieczeństwo, ojciec, szef, władza, odpowiedzialność, odwaga, dążenie do celu, dobry mąż, siła woli, wpływowy człowiek, zapowiedź małżeństwa, wygrany proces sądowy, pomyślność.
Cienie: despota, tyran, żądza władzy, kłótnie, słaby charakter, niesprawiedliwość, kłopoty w pracy, brak ambicji, niecierpliwość, użycie siły, gwałt.
Miłość: miłość ojcowska, stabilność życiowa, dobry mąż, poczucie bezpieczeństwa.
Praca: przełożony, autorytet, odpowiedzialność, odpowiednie wynagrodzenie za pracę, nowe zadania wymagające doświadczenia i dobrego planowania.
Pieniądze: stabilizacja finansowa, bogactwo, oszczędności.
Zdrowie: możliwe kłopoty z prostatą, z kręgosłupem(cesarz dużo siedzi na tronie), urazami ciała i psyche(walki, wojny).

No i nasze pytanie- „ Czy powinienem zaciągnąć kredyt w banku?” Tak, ale.....Wybierz dobrze bank, popytaj ludzi, którzy mają w tym doświadczenie, posłuchaj opinii starszych, a potem dobrze go spożytkuj. Nie szarżuj z wydatkami, bo możesz się obudzić z przysłowiową ręką w ...

Na razie na tym poprzestaniemy. W następnym arcie kolejne karty.
Zauważcie, że przy sferach: Miłość, Praca, Pieniądze, Zdrowie- podawałam pozytywne znaczenie karty. Oczywiście każda sfera ma też i swoje negatywy, które przeważnie są przeciwnymi pojęciami do pozytywów. Weźmy taki przykład. Karty stawiane są kobiecie, która na wstępie sygnalizuje, że ma kłopoty z mężem. Zadajemy, więc pytanie; ”Jaki to człowiek? I wyciągnęliśmy Cesarza. Oczywistym jest, że nie ma ona kłopotów z powodu pozytywów Cesarza, no chyba, że woli anemicznych niedołęgów i nieudaczników. Tak, więc w miłości jest źle. Mąż to tyran, może nawet ją bije. Trwoni pieniądze, pije, i ma pretensje do całego świata.
Mam nadzieję, że coraz więcej „łapiecie”.
Jeżeli zaopatrzyliście się w podręcznik do Tarota, gdzie na jedną kartę przypada 3 kartki opisów, to dobrze, ale przecież nie nauczycie, się wszystkich kart na pamięć. Radzę polegajcie na własnej intuicji i róbcie własne opisy do kart.
Powodzenia i do następnego.

 

Comments   

 
# Agnieszka 2011-06-03 13:37
A kiedy nastepne opisy? Nie moge sie doczekac, narazie jest to dla mnie wszystko skoplikowane ale mysle, ze po troche sie w to wszytsko wdroze.