Nowy szablon forum

Przeczytaj, nim zaczniesz pisać lub odpowiadać w tematach.

Moderatorzy: Brylant, Wisniu

Odpowiedz
albatros
Użytkownik
Kontaktowanie:

Nowy szablon forum

Post autor: albatros » 2012-07-22, 18:07

Widzę, że został zmieniony szablon forum :)
Czy to oznacza, że forum powróci do dawnej świetności?
Jabber ID: [b]_albatros_@maszyna.pl[/b]

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator

Re: Nowy szablon forum

Post autor: Wampirek » 2012-07-22, 19:42

Zmianie ulegnie grafika strony przede wszystkim. Forum zmieniło grafikę nieco "przypadkowo". Po aktualizacji stary styl rozsypał się. Zważywszy na to, że grafika będzie inna na stronie głównej to stwierdziłem, że tym bardziej nie ma sensu próba naprawiania dawnego stylu. Poszukałem szybko z gotowców czegoś i uznałem, że ten jest najbliższy temu, co będzie na stronie. Wymieniłem tylko obrazek na zgodny z nową grafiką. Nowa szata strony ruszy wkrótce. Ostateczny (najdalszy, ale nie zobowiązujący) termin to sobota lub niedziela przyszłego tygodnia. Zakładam niemniej, że odpalę nową wersję strony jeszcze w czwartek. Zmiana grafiki (forum i strony) jest związana z kilkoma rzeczami:
- aktualizacją Joomli z wersji 1.5 do 2.5. Aktualizacji nie dało się za bardzo zrobić w sposób, który pozwalałby na wykorzystanie starej grafiki. Nie miałem ochoty wrzucać odgrzewanych kotletów, więc poświęciłem nieco czasu na przygotowanie czegoś lepszego, ale nadal nawiązującego do starej wersji. Nie chcę zdezorientować stałych bywalców, a ja sam jako użytkownik niektórych serwisów nie lubię zbyt dużych zmian.
- aktualizacja forum - trzeba było w końcu ją zrobić, gdyż było dziurawe od długiego czasu. Odwlekałem to ze względu na to, że integracja strony i forum utrudniała dość znacząco aktualizowanie tego drugiego.

Przesiadka z Joomli 1.5 na 2.5 była praktycznie niezbędna, gdyż we wrześniu wejdzie pierwsze wydanie z serii 3.0, a seria 1.5 przestanie być całkowicie wspierana (a około rok później wersja 2.5). Zmiany od strony mojej, jako administratora Joomli w serii 2.x są spore. To, co Wy jako użytkownicy zauważycie to między innymi możliwość czytania wstępniaków tam, gdzie wcześniej się nie dało np. w dziale ze skryptami. Wcześniej była lista artykułów. Dało się czytać, jeśli typem menu była kategoria, a nie dało, gdy była nią sekcja. W tej chwili nie ma takiego podziału, gdyż w nowej Joomli są kategorie->podkategorie->pod podkategorie itd. Jest większa dowolność i ogółem kilka rzeczy wyraźnie lepiej działa.

Poza tym od dłuższego czasu planowałem nieco zreorganizować menu. Znikną ze strony informacje o nowych tematach na forum (oraz nowinki sieciowe, których nikt, wliczając w to mnie, nie miał czasu dalej prowadzić). Jest to zbędny zapychacz, bo forum "żyje" teraz raczej powolnym tempem. Niewiele dzieje się, więc nie ma co marnować przestrzeni. Ogółem wszystko będzie bardziej uporządkowane i uproszczone. Część artykułów poleci do stopki (linki), choć będą to głównie podstawy (te mniej istotne) i mało istotne działy np. z psychologii czy download obecny (ale nagrania i wideo zostaną tam, gdzie były). Zmieni się rozmiar czcionki i marginesy. Wszystko będzie generalnie czytelniejsze i wygodniejsze w przeglądaniu. Z czasem poprawię także inne elementy strony np. obrazki, błędy językowe czy wszelkie inne niedoróbki. Na razie zmierzam do tego, aby wypuścić nową wersję i "mieć to z głowy". Cały proces wymagał ode mnie pewnego wysiłku. Pojawiło się sporo, nieoczekiwanych problemów przy przesiadce, ale koniec końców: można uznać, że obyło się bez strat realnych. Raczej odejdę od próby integrowania forum ze stroną. Rejestracja będzie wymagana na obu bytach niezależnie, ale osoby zarejestrowane w starej wersji zachowają swoje konta. Nie będą musiały robić tego ponownie. Mam też nadzieję, że aktualizacja forum zmniejszy liczbę wpadek przy jego funkcjonowaniu.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Odpowiedz