Zagrozenia związane z hipnoza

To, co nie pasuje do pozostałych działów.

Moderatorzy: Brylant, Wisniu

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Raskolnikow
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 2007-05-26, 09:56
Lokalizacja: Jawor/Wrocław

Zagrozenia związane z hipnoza

Post autor: Raskolnikow » 2007-12-05, 14:15

Zauwazylem ze coraz częsciej nie wiem co powiedziec kiedy ludzie mi zadaja pytania jakie sa zagrozenia związane z hipnozą. No własnie jakie sa? Często przedstawiam to ludzią ze hipnoza jest jak ogien. Póki umiemy się z nim obchodzic i mamy go pod kontrolą to daje on wiele korzysci. No własnie ale co się moze stac kiedy ten ogien się rozprzestrzeni? Jakie są bezposrednie zagrozenia wynikające z nieumiejtnego stosowania sugesti?

vanderlay
Użytkownik
Posty: 321
Rejestracja: 2007-02-04, 18:57
Lokalizacja: ???

Post autor: vanderlay » 2007-12-05, 16:55

Czytałem kiedyś książkę o hipnozie w której podany był mniej więcej taki przykład zagrożenia związanego z hipnozą. Gość transował się że w każdej sytuacji i o każdej porze będzie czuł się rewelacyjnie. Pewnego dnia doznał złamania nogi, dość poważnego. Naturalną reakcją byłby krzyk i wzywanie pomocy, on jednak dalej był w dobrym humorze.
Jednym słowem mogą zostać zaburzone reakcje obronne organizmu i naturalne odruchy, chyba że zachowanie wyżej opisane było skutkiem szoku.

Awatar użytkownika
Komi
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-11-24, 14:42
Lokalizacja: Dolnyśląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Komi » 2007-12-05, 17:00

Zagrożeniem jest hipnotyzer, który takiej osobie może coś wbić do głowy.

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wampirek » 2007-12-05, 17:27

W zasadzie to, co vanderlay napisał jest głównym problemem. Niektóre osoby opętane mogą źle znosić hipnozę, co pisałem, nie mogąc z niej wyjść potem zbyt łatwo. Niektórzy reagują duszeniem sie, ale są to przypadki tak rzadkie, że ciężko takie osoby w praktyce spotkać. Osobę mającą kłopot z wyjściem z transu tylko raz miałem u siebie na terapii, ale i tak nie był to specjalnie dla mnie i dla niej problem- trochę dłużej poczekałem i po góra 5 minutach było ok.

Awatar użytkownika
Raskolnikow
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 2007-05-26, 09:56
Lokalizacja: Jawor/Wrocław

Post autor: Raskolnikow » 2007-12-05, 18:13

vanderlay przypomniales mi to, w sumie nie wiem dlaczego wylecialo mi to zgłowy. Gdyby nie to to nie zakladal bym tego tematu, ale i tak chcialem zalozyc pokrewny.
Wampirek pisze:Niektórzy reagują duszeniem sie, ale są to przypadki tak rzadkie, że ciężko takie osoby w praktyce spotkać.
No tak z tego co wiem do patologi hipnozy mozna jescze zaliczyc padaczke. Niby to wszytko jest rzadkie, ale mimo wszytko moze się zdarzyc i co wtedy? Da się to jakos zatrzymac?

Mozna by np w przypadku padaczki postąpic jak w przypadku zwyklej padaczki, tzn zabezpieczyc głowe, ale czy to mimo tej padaczki jest trans i da się to jakos uspokoic sugestiami? Wiem ze pewnie zaden z was nie mial takiego przypadku, ale moze macie jakąs wiedze z ksiązek.
"NLP to wszystko co działa"

To znaczy silnik spalinowy to też NLP?

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wampirek » 2007-12-05, 18:39

W książkach praktycznie nie pisze się o tych rzadkich przypadkach. Poza tym nawet świadomość tego, co może się stać będzie niczym w obliczu tego, gdy doświadczysz na żywo czegoś takiego- od razu zmienia się sposób reagowania, często nie przewidzisz tego, jak się zachowasz. Nie ma sensu podawać regułek, co zrobić, bo mogą okazać się nieskuteczne i co wtedy? Najlepiej po prostu szybko wyprowadzić z transu poleceniami dosłownymi i dyrektywnymi, a w przypadku gwałtownych ruchów czy reakcji z ciała przytrzymać osobę, by nic sobie nie zrobiła. Pamiętajcie jednak, że są to naprawdę rzadkie sytuacje i osobiście tylko z 1 osobą spotkałem się, której jedynym problemem była niemożność wyjścia z transu. Osoba była długi czas opętana jak się później okazało.

rzabro
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 2007-09-25, 13:32
Lokalizacja: Ś-ca
Kontaktowanie:

Post autor: rzabro » 2007-12-24, 15:57

Kilka m-cy temu hipnotyzowałem osobę która, po wejściu w trans dostała ataku epilepsji udzieliłem jej standardowej pomocy (jestem ratownikiem) później osoba ta zwierzyła mi się, że jest epileptykiem... Czytałem też, że czasem w hipnozie osoby podświadomie próbujące zwrócić na siebie uwagę symulują (czasem na prawdę dobrze) napad padaczki.
Pozdrawiam.
Hipokryzja nie wyklucza słuszności głoszonych przekonań...
http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF [url=http://tnij.org/pisownia_pcf][color=red]Piszę poprawnie po polsku[/url][/color]

Awatar użytkownika
Ras Psajko
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 2007-03-27, 15:13
Lokalizacja: Broodlyn
Kontaktowanie:

Post autor: Ras Psajko » 2008-04-26, 09:20

Wampirek - opisz proszę szerzej sytuację gdy ktoś nie mógł wyjść z transu... co się z nim działa z twojego punktu widzenia i jakie były jego odczucia ?

co do zagrożeń to nie jest to faktyczne zagrożenie, ale może napędzić stracha obu stronom indukcji - spontaniczna regresja... również rzadkość, a występuje jak kogoś podświadomość bardzo chce rozwiązać jakąś traumę z przeszłości. wtedy przy odpowiedniej głębokości transu "ciach" i dana osoba na nowo przeżywa to przykre wydarzenie.
jeśli coś takiego się zdarzy to:
- nie można wpadać w panikę - osoba hipnotyzowana to wyczuje i będzie gorzej
- należy cały czas tym samym tonem i barwą głosu do niej mówić... jeśli osoba krzyczy należy zwiększyć głośność swojego mówienia, jednak pamiętać, by nie zmieniać barwy głosu
- wg niektórych szkół hipnozy najlepszą formułką na tego typu zdarzenie jest "scena zanika, a ty koncentrujesz się na oddechu"
- po wyjściu raczej nie powinno się o tym wspominać... "o stary ! ale ci odj**ało podczas tego transu !" jest niewskazane :P ...możliwe, że osoba nie będzie pamiętała tej części, a jeśli będzie to i tak decyzję o poruszenie tego tematu powinno się zostawić jej

aloha !

edit:

aaa... jeszcze nie powinno się dotykać osoby w spontanicznej regresji z prostego powodu - nie wiemy dokąd osoba się przeniosła i czy fizyczny kontakt tego nie pogłębi... lub osoba może nam po prostu przypierd**ić ;>

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wampirek » 2008-04-26, 09:40

Hmmm wiele to do pisania nie ma. Osoba wpadła w mocną katalepsję w sensie tego, że nie mogła się świadomie poruszać, a już przy wprowadzaniu w trans mocno nią rzucało, gdy leżała tzn mimowolne odruchy napięcia się ciała tak, by wybić je w całości w górę- trudno to opisać. Trans był o tyle utrudniony, bo sugestia, podana przez innego hipnotyzera blokowała osobę na wprowadzanie jej w trans i trzeba było wykombinować, jak ją ominąć. Doszły potem numery typu ciągłe śmianie się w trakcie wprowadzania i nie był to śmiech świadomy- śmiała się podświadomie cały czas, a potem przestała na szczęście. Jak nie udawało się osoby wyprowadzić z transu, to nie pamiętam już dokładnie, co zrobiłem szczerze mówiąc, bo to bardzo dawno było temu- ok. 2 lata to spory kawał czasu. Mam 2 sprzeczne wersje swoich wspomnień w tym kontekście, więc podam obie, bo obie tutaj mogły mieć zastosowanie:
-pierwsza to taka, że przeczekałem ze 4 minuty, aż po prostu osoba sama wyjdzie z transu
-druga to taka, że dyrektywną hipnozą nawijałem i osoba wyszła po minucie, dwóch.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Awatar użytkownika
bronex
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2008-03-04, 16:07
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: bronex » 2008-04-30, 18:05

Hipnoza jest zagrozeniem dla osob, które cierpią na choroby podświadomości, np: schozofrenia. Jest to choroba polegająca na tym, iż osoba widzi i slyszy różnych ludzi których w rzeczywistości nie ma. To podświadomość wytwarza te osoby i to na dodatek do tego stopnia, ze gdy ta osoba nas uderzy, chory pacjent czuje to uderzenie. Jesli ktos chce sie wiecej dowiedziec na temat schizofrenii polecam film "Piękny Umysl", tam glówny bohater wzmaga się z tą chorobą

zulugula
Użytkownik
Posty: 88
Rejestracja: 2007-08-09, 22:10
Lokalizacja: Ziemia

Post autor: zulugula » 2009-10-08, 13:28

Dzisiaj w sklepie zauważyłem gazetkę "Magia" czy jakoś tak. Moją uwagę zwrócił artykół o pewnej kobiecie.

Kobieta ta miała problem. Była nieśmiała, dzieci się jej nie słuchały. Ogólnie taka cicha myszka. Kiedy pewnego dnia zobaczyła artykół n.t hipnozy postanowiła spróbować.

Namówiła terapeutę, aby użył sugestii, żeby stała się bardziej asertywną osobą. Po kilku sesjach kobieta zauważyła zmianę. Zaczęła używać w końcu słowa "NIE". Zmianę zauważyli wszyscy w otoczeniu. Początkowo się cieszyli, że w końcu nie daje sobą pomiatać. Kobieta awansowała w pracy i w ogóle. Jednak potrzeba mówienia "NIE" była silniejsza od niej. Więc dochodziło do sytuacji, gdzie liczylo się tylko i wyłącznie jej zdanie.

W końcu zaczęło się to obracać przeciwko niej. Nie wiem jak się to skończyło. W opisie było, że małżeństwo się rozpadło, a kobieta walczy o opiekę nad dziećmi. Nie doczytałem do końca, bo musiałem wracać do pracy.

W każdym razie trzeba czasem uważać co się programuje i jak.

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wampirek » 2009-10-08, 13:43

Musiał to już być ewidentny i raczej rzadki błąd hipnotyzera. Innego wytłumaczenia nie widzę.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Odpowiedz