Tempo mówienia

To, co nie pasuje do pozostałych działów.

Moderatorzy: Brylant, Wisniu

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tempo mówienia

Post autor: Wampirek » 2010-08-24, 21:43

Kod: Zaznacz cały

No właśnie. Kiedy chcę wprowadzić kogoś w głębszy trans to mówię powoli a kiedy używam indukcji błyskawicznej z elektromagnesem to mówię bardzo szybko. Są jakieś zasady, którymi trzeba się kierować?
W gruncie rzeczy jedyna: elastyczność. Musisz nauczyć się instynktownego doboru typu sugestii i sposobu ich podawania, albo być na tyle dobry w stylu albo dyrektywnym, albo permisywnym, by korzystać tylko z niego zawsze. Ja w gruncie rzeczy tylko, gdy sugestie typowo sceniczne nie wchodzą w formie permisywnej przyśpieszam mówienie i zmieniam styl na bardziej dyrektywny. Tak to normalny ton głosu - bez zmian, bo nie widzę większego wpływu. Najlepiej łączyć oba typy sposobu podawania sugestii. Pisałem nieraz, że poza metaforą trzeba podawać sugestie bezpośrednie, bo nie dla każdego metafora jest oczywista. Przykład: większość osób zrozumie polecenie (całkiem wprost, więc wydawać by się mogło oczywiste) od hipnotyzera, by przeniósł się do wybranej sceny z filmu lub książki jako o zobaczenie jej. Miałem delikwenta, który na poziomie podświadomym, ku swojemu też zaskoczeniu, nie był w scenie, a stał na książce i widział jej ogromne litery. :-D Trzeba było doprecyzować sposób wykonania sugestii. Mimo tego miał ciekawe doświadczenie, potwierdzające dla niego wyjątkowość stanu hipnozy.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Odpowiedz