negatywne sugestie ?

To, co nie pasuje do pozostałych działów.

Moderatorzy: Brylant, Wisniu

Odpowiedz
Angler
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2007-09-22, 22:13

negatywne sugestie ?

Post autor: Angler » 2009-12-30, 14:21

z nlp wiem, by kogos zmotywowac (ogolnikowo), nakresla mu sie cel albo porazke (jesli sie czegos nie podejmnie). jedna z technik jest proba zoobserewowania w czasie jak bedzie wygladalo nasze zycie za,X,Y,Z lat, jesli bedziemy caly czas korzystac z danego przekonania.

pytanie moje brzmi: czy mozna osiagnac pozytywny efekt, podajac negatywne sugestie? (nic nie wspominajac o tym, ze efekt bedzie odwrotny) (juz wyjasniam)

jesli osoba jest zamknieta w sobie (niesmiala,malo ufna...) i poda sie jej sugestie, typu: 'ze jest nic nie warta' 'tak ma byc i ze nic sie nie zmieni' 'jest sobie sama winna'.... oraz inne poglebiajace, utwierdzajace negatywne sugestie wraz z sugestiami posthipnotycznymi.

-czy jesli przedtem nie wyjasni sie podswiadomosci, to sama dojdzie do tego, ze te nagatywne sugestie maja pomoc?
-czy wysoka wartosc wlasnej osoby,pewnosc siebie, 'normalne' ego a nawet sama podswiadomosc, moga kwestionowac te negatywne sugestie, nawet kiedy sa wsparte odpowiednini 'utwierdzaczami'?
-czy w ogole jest jakas metoda, wykorzystujaca to 'zjawisko', dla osiagniecia celu (odwrotnego)?
-jesli tak, to czy jest jakas literatura, gdzie moglbym poczytac?

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: negatywne sugestie ?

Post autor: Wampirek » 2009-12-30, 20:20

czy mozna osiagnac pozytywny efekt, podajac negatywne sugestie?
Przez zwykły przypadek: tak, generalnie: nie- nie, gdy stosujesz podane przez siebie przykłady.
czy jesli przedtem nie wyjasni sie podswiadomosci, to sama dojdzie do tego, ze te nagatywne sugestie maja pomoc?
Nie dojdzie- sprawdzałem to kilka lat temu praktycznie i nieraz o tym pisałem, podobnie jak o tym, że nieznajomość słowa "nie" przez podświadomość to zwykła bujda i łatwo to udowodnić praktycznie. Osoba z problemami zostanie jeszcze (o ile sposób przekazu nie będzie abstrakcyjnie sztuczny) dodatkowo wzmocniona o Twoje sugestie.
czy wysoka wartosc wlasnej osoby,pewnosc siebie, 'normalne' ego a nawet sama podswiadomosc, moga kwestionowac te negatywne sugestie, nawet kiedy sa wsparte odpowiednini 'utwierdzaczami'?
Mogą, nie muszą. Generalnie nauczyłem się jednej, podstawowej rzeczy, korzystając z hipnozy przez lata: niczego nie można spodziewać się po innych niezależnie od tego, jak dużo o nich wiemy. Nie zaryzykowałbym układania w proponowany przez Ciebie sposób sugestii, gdyż może się to zakończyć skutkiem dosłownie rozumianym przez podświadomość.
czy w ogole jest jakas metoda, wykorzystujaca to 'zjawisko', dla osiagniecia celu (odwrotnego)?
Pewnie jest, ale po co, skoro łatwiej i skuteczniej wykorzystać dosłowność łączoną z metaforami?
jesli tak, to czy jest jakas literatura, gdzie moglbym poczytac?
Nie wiem, czy jest, więc nie odsyłam.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Odpowiedz