Perswazja oraz manipulacja

To, co nie pasuje do pozostałych działów.

Moderatorzy: Brylant, Wisniu

Odpowiedz
Gokax
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 2009-05-19, 13:44
Lokalizacja: PL
Kontaktowanie:

Perswazja oraz manipulacja

Post autor: Gokax » 2009-12-16, 16:23

Zastanawia mnie czy ktoś zajmuje się jedną z tych dziedzin. Jak wyczytałem perswazja różni sie od manipulacji tym, ze nie szkodzi temu na kogo nia oddziałujemy w dalszym czasie.
CHcialbym sie takze dowiedziec na czym polega manipulacja i jak dobrze ja stosowac? I w jaki sposob moze ona komus zaszkodzic.

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perswazja oraz manipulacja

Post autor: Wampirek » 2009-12-17, 18:44

Zajmuję się tym, ale książek za wielu to raczej dobrych nie spodziewałbym się. Jeśli ktoś "pieprzy głupoty" że perswazja różni się od manipulacji, to chyba sam nie rozumie swoich intencji. Zacznijmy od tego, co od czego różni się:
-doradzanie różni się od manipulacji tym, że nie stosujesz specyficznej formy wypowiedzi, która mogłaby zmienić czyjeś zdanie, a zwracasz się w kierunku osoby, która tego zdania jeszcze nie ma i pyta Ciebie o radę
-perswazja od doradzania różni się tym samym co manipulacja od doradzania
-manipulacja różni się od perswazji ilością liter w słowie- reszta jest taka sama. Ktoś, kto próbuje swoje czyny usprawiedliwiać słowem "perswazja, a nie manipulacja" jest tylko hipokrytą. Osoba też zyskuje korzyści z tego- wystarczy, że będzie to wewnętrzne zadowolenie, że "zmieniliśmy czyiś tok myślenia".

To też jest korzyść. Każda decyzja, podjęta pod wpływem naszego sugerowania w sposób taki, by osoba była skłonna zmienić swoje zdanie może być w efekcie szkodliwa lub dobra. Weźmy hipotetycznie reklamę X i reklamę Y. Przychodzi sobie konsument do sklepu i reklama X przekonała go do zakupu produktu X. W praktyce klient jest zadowolony z zakupu, produkt jest świetny i nikt na tym nie ucierpiał- brak manipulacji, a tylko perswazja wydawać by się mogło. Mamy z kolei produkt Y z reklamy Y i klient nie jest już taki zadowolony. W efekcie nazwiemy tę czynność "zmanipulowaniem klienta". Pytanie: czy działanie było realnie inne? Nie. Dlatego rozróżnianie perswazji od manipulacji jest po prostu niepotrzebne.

Jeśli o temat manipulacji chodzi, to wkrótce opiszę kilka swoich sposobów na to, jak przekonywać innych do swoich racji wtedy, gdy oni już decyzje sami dawno podjęli, a my chcemy, by dokonali innego wyboru. Nie, nie boję się słowa manipulacja, bo to, że ja uważam, ze było to dla ich dobra nie znaczy, że oni tego chcieli. W efekcie więc: jest to już czynność niemoralna. Na stronie postaram się o to, by pojawiło się początkowo chociaż kilka artykułów, dotyczących manipulacji (także w mediach na tyle, na ile pewny będę tego, że w danym przypadku wystąpiła bez najmniejszego cienia wątpliwości, ukazując np. przekłamania, a nie fakty). Podam też kilka sposobów na manipulację w rozmowie w celach dla nas pozytywnych, związanych np. z tym, by łatwiej radzić sobie w rozmowie z osobami, których nie znamy i dopiero robimy pierwsze wrażenie. Poruszę na pewno aspekty nie tylko samego tematu rozmowy oraz jej przebiegu, ale również i spraw wpływających na całość- chociażby wygląd, ubiór itp.

Najogólniej rzecz biorąc: jeśli chcesz kogoś zmanipulować musisz poznać:
-wartości dla niego ważne i jeśli kłócą się z tematem, do którego chcesz go przekonać to uderzać w nie
-słabości osoby, tendencje, powtarzalne zachowania, by móc kierować nimi i wykorzystywać je na swoją korzyść
-jeśli chcesz sobą manipulować, to swoje słabości i tendencje również musisz znać, chociażby po to, by wiedzieć, kiedy ktoś chce je wykorzystać przeciwko Tobie, ale również i po to, by samemu je wykorzystywać na swoja korzyść
-zachowania, sposób rozmawiania i przedstawiania sytuacji- ot choćby po to, by nie dać się nabrać na zmyślane historyjki

Temat jest na tyle długi, że nie nadaje się raczej na forum. Jak artykuł powstanie to napiszę w oparciu o teorię, ale i praktykę, jak można na co dzień wykorzystać kilka sztuczek w zachowaniach i rozmowie, by lepiej niż inni wypadać w czyiś oczach.
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Gokax
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 2009-05-19, 13:44
Lokalizacja: PL
Kontaktowanie:

Re: Perswazja oraz manipulacja

Post autor: Gokax » 2009-12-17, 20:10

Mozna w jakis sposob podczas manipulacji uzywac hipnozy? Jakos wprowadzic w trans? skoro osoba skupia sie na osobie bo naciskamy na cos.

Dzieki za odpowiedz, czekam na artykul.

Awatar użytkownika
Wampirek
Administrator
Posty: 2480
Rejestracja: 2007-01-22, 13:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Perswazja oraz manipulacja

Post autor: Wampirek » 2009-12-17, 20:17

Jeden z pierwszych artykułów o manipulacji będzie dotyczył stosowania hipnozy w reklamach. Skupi się co prawda na dobrze wszystkim już znanej na tym forum reklamie Ketonalu, ale z czasem pewnie więcej będzie pojawiało się tego znacznie. Zwłaszcza dotyczyć będą tego, jak właśnie opisane ogólne zasady korzystania z najważniejszych wartości dla osób z konkretnej grupy docelowej wykorzystywane są celem budowania emocji negatywnych, a więc i chęci zakupu produktu danego typu (ale co ważne: NIEKONIECZNIE danego producenta!).
Prywatne wiadomości do mnie z pytaniami i oczekiwanie, że akurat Tobie odpowiem na forum - absolutnie NIE. Dziękuję. Korzystaj z wyszukiwarki, nim o coś zapytasz i jeszcze lepiej: czytaj stronę w pierwszej kolejności.

Odpowiedz